Osobní stránky cestovatele Pavla Gigericha

Úvodní strana  >>>  Jak být svobodný

Jeřábi v maďarském národním parku Hortobágyi Nemzeti Park

 

Jak být svobodný

Sociální dávky
Internet
Práce z domu
Fotobanky
Online překlady a korektury
Rádi píšete?
Infoprodukty
E-shop
Dropshipping
Affiliate
Fulfillment
Airbnb
Online investice
Snížení daní
Svobodný ke Svobodným
Svobodná země

 

Pod pojmem být svobodný si nejspíš každý představí něco trochu jiného. Většinou asi to, že můžete říkat a dělat, cokoli chcete a pokud tím nikomu neubližujete, pak vám v tom nikdo nebrání. Svobodný z mého hlediska znamená také být nezávislý na místě svého pobytu a nebýt ani nijak zvlášť omezován časem. Tedy kde a kdy chci nebo mohu něco dělat. Samozřejmě, nedělat nic také není omezeno časem, ale to není to, po čem zrovna já toužím.

 

 

Sociální dávky

Svobodu pracujících omezují především dotace. Naopak dotace vytvářejí i jednu s oblibou využívanou skulinu pro bezpracný život a dávají skvělou svobodu další skupině lidí - celoživotně nezaměstnaným. Nejjednodušší a téměř nejbezstarostnější způsob živobytí je totiž celoživotní pobírání sociálních dávek. Dokud jsou ti, co pracují, natolik natvrdlí, že považují za jistoty to, že své vydělané peníze cpou prostřednictvím státu do nicnedělajících vyžírků, potud bude možné toto příživnické živobytí provozovat. U voleb lidé vždy znova lidé volí stejné strany, které takové plýtvání penězmi pracujících umožňují. Proto, dokud to jde, využijte tuto možnost. Moje rada ale zní: přemýšlejte intenzivně nad změnou destinace.

Pokud chcete své sociální dávky zachovat a navíc ještě zvýšit, přesuňte se do zemí dostatečně bohatých, které jsou v tomto ohledu mnohem štědřejší a kde nehrozí, že přijdou k moci takové politické strany, které čerpání dávek omezí nebo znemožní. U nás to mají v plánu např. Svobodní. Vhodnými destinacemi k vystěhování jsou především Švédsko, které má tu výhodu, že jsme s ním zatím v jedné EU. Tato možnost nemusí trvat na věky. S o něco více byrokratickými překážkami bych doporučil Kanadu, kde jsou přistěhovalečtí úředníci také dostatečně hloupí. S šetrným způsobem života, na který jste si navykli tady, nebudete na Západě vědět, co s penězi. Proto hurá na Západ, dokud jsme v unii!

 

 

Internet

Pozor, zde už se jedná vždy o práci, a proto příjemci sociálních dávek, pro které byla určena předchozí část, by měli okamžitě přestat číst, aby náhodou nezačali přemýšlet nad prací.

Doporučuji se zamyslet, co máte rádi a co rádi děláte. Svoboda, co se týká místa a času práce, za to určitě stojí. Spojte své koníčky s výdělkem. Možností výdělku přes internet je celá velmi dlouhá řada a dále uvádím ty z nich, o kterých něco vím a na které jsem si vzpomněl. Jako i ostatní stránky na tomto webu, bude i tato stránka občas aktualizována a doplňována o další informace. Doporučuji k prostudování weby s informacemi, jak dosáhnout svobody. Z těch českých Na volné noze.

Své služby můžete nabízet třeba na webu Freelancer nebo z těch českých na Webtrh anebo Webdeal. Škála možností, co všechno se dá nabízet přes internet, je neuvěřitelná.

Pamatujte si, že vaší největší výhodou může být dobrá znalost angličtiny.

Nemusíte mít vlastní eshop a přitom můžete pro eshopy nebo jiné weby pracovat. Ať už psaním textů nebo třeba online marketingem.

 

 

Práce z domu

Namísto chození do práce můžete ve spoustě povoláních pracovat z pohodlí vlastního domova. Především práce, které se uskutečňují prostřednictvím počítače, coby pracovního nástroje, jsou pro tento druh osvobození vhodné. A pokud už pracujete z domu, proč by měl někdo vědět, že při práci nesedíte ve své domácí kanceláři, ale sedíte někde v teplých krajích ve stínu palem? Tohle vám práce „z domu“ může umožnit.

Přesný návod, jak na takový způsob práce dosáhnout, přináší inspirativní kniha Čtyřhodinový pracovní týden, autor Timothy Ferriss.

 

 

Fotobanky

Prodejem fotek a ilustrací přes fotobanky, případně hudby či videoklipů si můžete vydělat celkem slušné peníze. Nejdůležitější na tom ovšem je, že děláte jen to, co vás baví a o prodej vašich výtvorů se stará někdo jiný. Starostmi s marketingem a zákazníky si nemusíte lámat hlavu a stáváte se časově nezávislými.

Co se týká fotobank, jsou v zásadě dva typy. Mikrofotobanky, které prodávají opakovaně kvanta vašich obrázků za malý peníz (kolem 5 Kč za obrázek) a pak klasické fotobanky, které prodají sice málo fotek, ale zato téměř každý za hodně peněz (můj osobní rekord je 45000 kč za jedinou fotku). Spolupracuji s druhou skupinou klasických fotobank, protože představuje větší volnost v tom, co fotím. Uplatní se zde klidně i nějaká celkem bezvýznamná místopisná záležitost. Mikrofotobanky vám přijmou pouze komerčně často prodejné náměty. Navíc se u nich skutečně vyplatí nabízet jen fotky, které mají šanci na mnoho prodejů a jejichž výroba je co nejlevnější a nejefektivnější. Když jsem oba typy fotobank porovnával, výdělky vycházely poměrně vyrovnaně na množství vložených fotek. U klasických fotobank jsem ale fotil všechno, co mě bavilo, kdežto pro microstock bylo nutné fotit prodejná témata.

Mezi nejznámější mikrofotobanky patří Shutterstock, Fotolia a iStockphoto. Nejvíce informací ohledně mikrofotobank najdete na stránkách Fotobanky. Z klasických fotobank v ČR působí např. Profimedia nebo Allphoto.

Práce pro oba typy fotobank je o vybudování portfolia dostatečně velkého, aby vás dokázalo uživit. Je ideální co nejpravidelněji doplňovat nové obrázky, neboť vám to podstatně zvýší návštěvnost vašeho portfolia. Zákazníci si totiž prohlížejí především nové materiály. Pokud je při tom něco zaujme, přejdou do portfolia autora a podívají se i na vaše starší snímky. Nakoupí pak víc.

 

 

Online překlady a korektury

Umíte skvěle nějaký jazyk? Pak se vám naskýtá příležitost této své schopnosti využít k výdělku. Můžete překládat knihy nebo webové stránky.

Pokud umíte skvěle pouze svůj rodný jazyk, i tak můžete dělat alespoň jazykové korektury. Možností je spousta. Můžete pracovat pro vydavatelství knih, časopisů nebo novin. Můžete dělat jazykové, případně stylistické korektury studentům pro bakalářské nebo diplomové práce nebo i politikům pro jejich projevy.

Můžete také dělat odborné korektury, pokud jste uznávaným expertem v určitém oboru. A jak známo, expertem se člověk nerodí, expertem se musí sám prohlásit. Osobně mě dost štvou překlady odborných knih, kde překladatel ví o problematice vcelku houby a návod k něčemu pak nedává smysl.

Krásné na tom všem je, že přitom nemusíte nikam chodit a vše lze vyřídit prostřednictvím internetu. Pokud ale chcete cestovat, a to za cizí peníze, dělejte turistického průvodce, delegáta nebo tlumočníka při zahraničních cestách.

 

 

Rádi píšete?

Pak je zde pro vás například projekt Placla, kde můžete nabízet placené psaní článků. Zde ovšem potřebujete mít také svůj vlastní blog, na kterém články zveřejníte. Téměř všechny firmy neustále hledají nápadité tvůrce textů. Pokud vám to textově dobře myslí, můžete pracovat na dálku pro reklamní agentury a třeba i vymýšlet slogany. Můžete psát na zakázku reklamní články přímo pro firmy. Můžete tvořit na zakázku textový obsah webů nebo popisy produktů. Můžete cokoli. Bez zprostředkovatele většinou vyděláte víc, ale nemusí to být vždy pravda.

 

 

Infoprodukty

Prodávat se dají také infoprodukty, kde, když se trefíte do poptávky, máte možnost téměř bez investic vydělat miliony. Každý z nás, ať už si to uvědomuje nebo ne, je na určitou oblast, která ho zajímá, špičkovým odborníkem. Toho lze v první řadě využít při tvorbě infoproduktů.

Pokud máte nedostatek nápadů, přihlašte se k odběru newsleterů Davida Kirše, který patří u nás k průkopníkům infomarketingu. Nemusíte od něj kupovat žádný infoprodukt, ale hlavně zezačátku především hledejte inspiraci. Jsem totiž přesvědčen, že drtivá většina lidí, kteří si od něj koupili např. Milionové impérium, se vůbec nehnula z místa a dál jen sní, nadávají na poměry a na to, že infomarketing je podvod. Je a není. Teprve až uznáte, že vám David v něčem pomohl tak, že si to zaslouží, můžete od něj něco koupit. Pokud uznáte, že vám pomohl hodně, koupí se mu za pomoc odvděčíte.

Podobně existují třeba od dalšího infomarketéra pavla Říhy stránky Zenhabits. A stovky a tisíce dalších, především v anglicky píšícím prostředí.

 

 

E-shop

Vytvoření vlastního e-shopu vás sice osvobodí od chození do práce, možná vám zvýší příjmy, ale také vám přidá spoustu starostí a nakonec vás pevně uváže. Pokud budete nakupovat a prodávat v podstatě cokoli, budete si muset nastudovat spousty zákonů, které se zejména v poslední době zajedno geometricky namnožily a změnily tak v neprospěch prodávajícího, že vám tuto činnost vůbec nemohu s klidným svědomím doporučit. Pouze snad v případě, že budete prodávat vlastní produkty s vysokou přidanou hodnotou. Pak je poměr zisku k riziku tak vysoký, že se vlasní e-shop vyplatí.

 

 

Dropshipping

Přeposílání objednávek a dropshipping znamenají, že máte sice svůj e-shop, ale zboží za vás dodává někdo jiný. Objednávky z e-shopu přijdou rovnou k dodavateli, který je za vás vyřídí. Buď vaším jménem nebo jménem svým. V obou případech to uvolňuje vaši svobodu do nebývalých možností. Především v případě, že zboží posílá zákazníkům velkoobchodní dodavatel nebo výrobce jeho jménem, se stáváte zcela svobodnými. Nemusíte řešit žádné reklamace a kromě aktualizace e-shopu a marketingu nemusíte vlastně řešit nic. Rizikem je zde pouze to, že dodavatel vaše zákazníky zcela přebere, případně vám přestane platit zasloužené provize nebo zatajuje uskutečněné prodeje. Bonusem je, že se vás netýká žádná kontrola provozovny nebo problémy s ČOI.

 

 

Affiliate

Víte, že nemusíte mít vůbec žádný vlasní e-shop a přitom můžete e-shopem vydělávat? Takovým řešením je affiliate. Pokud máte blog nebo jakékoliv, třeba informační webové stránky, na který vám chodí hodně lidí, můžete na něj umístit affiliate odkazy. Jsou to speciální odkazy, které u dodavatele evidují po určitou dobu přístupy z vašeho webu. Pokud pak někdo z vašeho blogu přijde do e-shopu, na který odkazujete, dostanete z takového prodeje určitou provizi.

Pokud například rádi čtete, stačí na každou přečtenou knihu napsat recenzi na svůj blog a vytvořit affiliate odkaz na stránku prodejce, kde lze knihu zakoupit.

 

 

Fulfillment

Nabídka fulfillmentové služby je pro vás výhodná hlavně proto, že se nemusíte starat o běžný provoz e-shopu a zbývá vám čas na jeho marketing, podporu prodeje a získávání nových zákazníků. Všechny tyto činnosti můžete prostřednictvím internetu provádět odkudkoliv na světe. O provoz e-shopu, odesílání zásilek, skladování, řešení vrácených zásilek, komunikaci s dopravci se stará váš fulfillmentový partner. Pokud jste četli knihu Cashflow Kvadrant od Roberta T. Kiyosakiyho, pak vězte, že jste se dostali z kvadrantu živnostníků do kvadrantu majitelů podniků.

Jak využít fulfillment vám ukáže kniha Čtyřhodinový pracovní týden, autor Timothy Ferriss.

 

 

Airbnb

Po světě se rozmáhá systém ubytování přes platformu Airbnb. Znamená to, že krátkodobě pronajmete část svého bytu nebo byt celý. Airbnb je webová služba zprostředkující pronájem ubytování a najdete na ní také hodnocení zaregistrovaných objektů. Na stránkách Airbnb i na webových fórech najdete informace o systému.

Tato služba vám umožní nechodit do práce, ale neumožní vám svobodu cestování.

 

 

Online investice

Online investování je spolu s některými výše uvedenými takové podnikání, které můžete provádět nejenom z domu, ale dnes už téměř odkudkoliv na světě, kde máte připojení k internetu, kde nemáte nejenom žádné nadřízené, ale snad jako v jediném podnikání nepotřebujete nejenom zaměstnance nebo spolupracující osoby či firmy a dokonce ani zákazníky. Žádné známosti, žádné zboží na skladě, žádný marketing, žádné vedení účetnictví (to za vás vede online broker) a navrch bezkonkurenčně nejmenší zdanění. Platíte si zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (tedy v nižší výši než všichni zaměstnanci a živnostníci) a pak daň z příjmu. Sociální se vás netýká nebo týká jen, pokud dobrovolně chcete.

Je to povolání, kde záleží jen a čistě na vás a vašich schopnostech. Povolání nejsvobodnější, ale zároveň nejbrutálnější. Co vy získáte, o to někdo jiný musí přijít. A naopak. Přesto nebo snad právě proto se online investování ve světě těší stále větší popularitě.

Abyste mohli začít podnikat na burze, nepotřebujete kromě počítače nebo chytrého telefonu s připojením k internetu a samozřejmě také základního kapitálu vůbec nic. Tedy kromě vědomostí. Investování by se dalo přirovnat k řemeslu nebo umění, rozhodně ne k exaktní vědě. Je založeno na teorii pravděpodobnosti s využitím určité výhody. Touto výhodou jsou především znalosti. Je potřeba si kromě znalostí vypěstovat také cit pro trh a disciplínu. Znalosti načerpáte jak z internetu, tak z literatury. Předkládám vám seznam investiční literatury, který jsem si před začátkem svého studia sestavil.

Pro začátky investování mohu doporučit například Fio banku, která kromě bankovních služeb zdarma umožňuje na vlastní platformě také investování do cenných papírů. Můžete využít školení, které Fiobanka zdarma nabízí.

 

 

Snížení daní

Mohli byste mnohem méně pracovat, ale přitom vydělávat jako dosud a dosáhnout tak spousty volného času, pokud byste dokázali snížit své zdanění. Český pracující občan ze své práce podle výpočtů různých ekonomických expertů na daních zaplatí přibližně 75 % z toho, co vydělá. Sluší se podotknout, že v tomto zdanění tzv. superhrubé mzdy je kromě daně z příjmu a sociálního pojištění započtena také DPH a spotřební daň z výrobků, které si za své mzdy kupujete. Spotřební daně zaplatíte tím více, čím více kouříte, pijete oficiálně koupený alkohol a cestujete, tedy spotřebováváte pohonné hmoty. DPH zaplatíte tím více, čím více oficiálně nakoupíte. Jak se částečně zdanění vyhnout změnou systému, se můžete dočíst na webu Česko 2050. Jak se na webu uvádí: „Stát se stal organizovaným zločinem v rukou pár lidí a firem, kterým jde jen o naše peníze.“ A na této větě je hodně pravdy. Na webu nám radí, že se musíme pro pavučiny státu stát neviditelnými.

Nakonec už jen zbývá najít si co nejvíce daňově svobodnou zemi. Pro mnoho činností a služeb prostřednictvím internetu vám nejsvobodnější daňové podmínky mohou nabídnout různé offshore destinace. V mnohých kromě toho, že platíte poměrně nízkou paušální daň, ušetříte spoustu času a peněz tak, že nemusíte vést žádné účetnictví. Příjemným bonusem firem v daňových rájích je anonymita majetku i společníků a jednatelů offshore firmy. Žádná z vlád, které od roku 1989 byly v ČR u moci, se nijak zvlášť nesnažila zastavit odliv zisků v Česku působících firem do daňových rájů. Proč asi?

Pro někoho je daňovým rájem Monako, ale zajímavým daňovým rájem v rámci Evropské unie, a tedy bez jakýchkoliv problémů, může být třeba i Bulharsko, kde je sazba daně z příjmů pouhých 10 %.

 

 

Svobodný ke Svobodným

Stát se Svobodným, tentokrát s velkým S, se můžete také tak, že se stanete členem Strany svobodných občanů, zkráceně Svobodných. Tato strana určitě stojí za úvahu. Nemusíte do ní snad hned vstupovat, ale můžete vyřešit dilema, kam se svým volebním hlasem. Tato strana má jako jedna z mála (další je snad už jen SPD) v programu maximální omezení dotací a byrokracie a tím zvýšení svobody obyvatel ČR.

 

 

Svobodná země

Můžete se také snažit si takovou zemi vytvořit tady v ČR. Jak? Ovlivněním co největšího množství lidí před parlamentními volbami, aby volili subjekty, které mají svobodu ve svém programu. Obejděte třeba hospody s heslem:
„Vyhnali vás z hospody? Vyžeňte je z parlamentu!“

 

 

Sdílejte odkaz na stránku na své sociální síti

http://www.gigerich.cz/jak-byt-svobodny.html

 

 

Pavel Gigerich © 2018       Kontakt       Doporučuji:  BirdArea.com   Svatební oznámení   Snubní prsteny       TOPlist