Osobní stránky cestovatele Pavla Gigericha

Úvodní strana  >>>  Jak ušetřit čas

Čápi v Černé Hoře

 

Jak ušetřit čas

Zbavte se drogové závislosti
Omezte časovou závislost na zdroji příjmů
Zbavte se prokrastinace
Živte se svým snem
Najděte si práci nezávislou na místě
Přebytečné finance investujte
Vzpomeňte na Pareta
Nevydělávejte zbytečně

 

Čas

Jediné, co na tomto světě všichni máme, ať už si to připouštíme nebo ne, je náš život. Až náš život skončí, nebudeme mít vůbec nic. Život plyne v čase a každý jeho okamžik je jen váš. Proto si ho užívejte tak, jak sami chcete. Často si ale budete muset nejdříve vzpomenout na to, jak jste si života někdy v minulosti vlastně užívat chtěli. Představovali jste si v dětství, že probrouzdáte celý život u facebooku? Snili jste o tom, že prosedíte život u počítačových her a veškerá realita, kterou poznáte, bude pro vás jen ta virtuální? Toužili jste strávit život bloumáním po supermarketech a prohlížením si zbytečností, které si stejně nemůžete koupit? Chtěli jste prožívat pouze cizí příběhy z filmů, ať už v televizi nebo na monitoru počítače, anebo prožívat příběhy vlastní? Připouštím, že část z lidí asi po něčem z výše uvedeného toužila.

Máte odvahu jenom snít nebo své sny začnete konečně realizovat? Já jsem jako dítě snil o cestování a mohu říci, že v protikladu k nesvobodné době, kdy jsem o cestování snil, se mi snů podařilo dosáhnout, i když s určitými kompromisy.

První, co jsem zjistil, bylo, že na cestování potřebuji především čas. A hned jako další bych uvedl odvahu. Odvahu opustit svoji komfortní zónu a vydat se tam, kde to neznáme. Na cestování není potřeba mít peníze, pokud vše postavíte tak, aby vám za vaše cestování jiní platili. Nebo aspoň není potřeba velké peníze, i když si vyděláváte jinak. Stejné je to i s velkou většinou ostatních snů, které lidé sní. Naopak, co nepotřebujete, je na prvním místě lennost.

Měli jste kdysi sny společné s partnerem a dnes, zatímco on bez přestání pouští jeden film za druhým, vy sedíte u počítače a četujete a sdílíte své nebo něčí výtvory s lidmi, které jste nikdy neviděly? Oba pod rouškou únavy z těžké, otravné a nudné práce? Sbalte si pingl, kupte jízdenku na vlak a vyražte třeba do Slovenského ráje, jako zamlada. Co vám v tom brání? Je to snad nedostatek peněz?

 

Představte si, že vám každé ráno dá banka na účet 86 400 Kč. Musíte jenom dodržet 2 podmínky.
První je, že co jste přes den nevyužili, na konci dne z účtu zmizí. Nemůžete banku oklamat, nemůžete peníze převést na jiný účet, můžete je jen nevyužít, ale každé ráno, když se vzbudíte, máte otevřený nový účet s dalšími 86 400 Kč na nový den.
Druhou podmínkou je, že banka může tuhle "hru" kdykoliv ukončit bez varování. V jakoukoliv chvíli vám může říct, že je konec, že účet se ruší a jiný již nebude.
Co uděláte s penězi? Podle mě je všechny poutrácíte pro své potěšení a dárky pro lidi, které máte rádi. Použijete každou korunu na to, aby jste vnesli štěstí do svého života a života těch, kteří vás obklopují.
Tato zázračná banka skutečně existuje a má ji každý z nás: je to ČAS. Každé ráno, když se vzbudíte, dostáváme darem 86 400 sekund života, a když večer usínáme, do druhého dne si nic nepřenášíme. Co jsme v ten den nezažili a neudělali, je ztracené. Každé ráno se začíná tento zázrak od znova. Platí však i druhá podmínka: život se může kdykoliv zastavit.....
Proto si važme každé vteřiny, kterou máme k dispozici, investujme chytře, smějme se, tančeme, zpívejme, dělejme bláznivé věci, rozhodujme se hned, přestaňme se bát, cestujme a žijme...

zdroj: internet

 

 

Jak získat čas?

 

1) Zbavte se drogové závislosti

Závislosti na facebooku či twitteru, počítačových hrách, filmech, nákupech, alkoholu, cigaretách a jiných drogách vás připravují o čas a peníze. Vše vyjmenované jsou totiž drogy umožňující skrýt se před skutečným životem.

Jsem přesvědčen, že drogové závislosti se lze zbavit jen jedinou cestou, a to vytěsněním a nahrazením drogy něčím jiným. Nejsilnější „něco jiné“ pro nahrazení drogy je realizace vašich snů. Je to cukrlátko namísto cigarety. Nežijte ve virtuální realitě, vytvářejte si svou vlastní skutečnou realitu. Realizací svých starých dětských snů začněte znovu žít!

 

2) Omezte časovou závislost na zdroji příjmů

Když skončilo mé čundrování v časech školních prázdnin a stalo se mojí socialistickou povinností začít pracovat, využil jsem každou možnost k přesčasu, abych si jej pak v pátek a/nebo v pondělí vybral a mohl vyrazit na delší dobu než jen dvoudenní víkend do slovenských hor.

Velkým skokem do nových časových možností pro mě byl rok 1990, kdy jsem si vyřídil živnostenský list. V roce následujícím jsem pak ukončil zaměstnání a najednou byl čas jen můj.

Zdrojem inspirace by pro vás v tomto mohla být kniha Čtyřhodinový pracovní týden, autor Timothy Ferriss.

 

3) Zbavte se prokrastinace

Na toto téma bylo sepsáno mnoho knih. Za všechny bych uvedl Konec prokrastinace, autor Petr Ludwig. Prokrastinace má jo-jo efekt. Občas se k nám vrátí.

 

4) Živte se svým snem

Chcete cestovat? Pak se zajímejte, jak se stát průvodcem nebo delegátem u cestovní kanceláře anebo třeba vysokohorským průvodcem. Sám jsem se tak několik let živil a mám z té doby obrovskou spoustu zážitků a známých i několik přátel. Většina průvodců jsou pedagogové, kteří plodně využívají čas prázdnin.

Naučte se psát zajímavé články pro cestovatelské magazíny. Zajímejte se, jak prodat fotky z cest prostřednictvím fotobank.

Máte jiný sen? Pak přemýšlejte, jak jej spojit s živobytím. Doporučuji knihu Myšlením k bohatství, autor Napoleon Hill. Díky této staré knížce jsem já sám opustil „jistotu“ zaměstnání.

 

5) Najděte si práci nezávislou na místě

To je mé nynější řešení. Mám rád změnu a začínala mi už vadit i ta malá míra závislosti a velká míra odpovědnosti při práci průvodce. Zajímejte se například, co všechno může dělat digitální nomád.

Podívejte se na stránu Jak být svobodný pro další inspiraci.

 

6) Přebytečné finance investujte

Co nás a nejspíš ani vás ve škole nenaučili, je finanční gramotnost. Není totiž důležité, kolik vyděláváte, ale kolik vám stačí ke šťastnému životu a kolik z toho, co vyděláte navíc, si dokážete udržet. Opět zde, a to nyní velmi velmi důrazně, doporučuji knihy. Jedna je Bohatý táta, chudý táta a druhá je Cashflow Kvadrant. Obě napsal Robert T. Kiyosaki a následující citát je od něj:

„Chopte se odpovědnosti za své finance nebo budete celý život jen poslouchat příkazy jiných.“

 

7) Vzpomeňte na Pareta

Paretovo pravidlo říká, že 80 % výsledků pramení z 20 % příčin. Pokud vás zajímá, jak ušetřit 80 % času, hledejte, v čem spočívá vašich 20 nejlepších procent. A to ve všech oblastech života, v nichž se pohybujete.

 

8) Nevydělávejte zbytečně

Kromě toho, že zdanění příjmů je téměř na celém světě progresivní, a tedy čím víc vyděláte, tím víc odvedete, vás práce navíc nad nutné minimum času připravuje o čas na vysněný život. To samozřejmě neplatí, pokud je práce, kterou děláte, vaším posláním, vaším životem. Konečným výsledkem zbytečně vydělaných peněz je pouze hromadění nepotřebných hraček a majetku. A starost o nahromaděný majetek vás opět připraví o čas na život.

Šetřením peněz dosáhnete toho, že nebudete muset tolik času trávit prací. Je to velmi snadný a navíc také ekologický způsob úspory času. Jak šetřit? Pokračujte ve čtení textu Jak ušetřit peníze.

 

 

„Začni hned, sic nezačneš nikdy.“

 

 

Sdílejte odkaz na stránku na své sociální síti

http://www.gigerich.cz/jak-usetrit-cas.html

 

 

Pavel Gigerich © 2018       Kontakt       Doporučuji:  BirdArea.com   Svatební oznámení   Snubní prsteny       TOPlist