Osobní stránky Pavla Gigericha

Úvodní strana  >>>  Jak ušetřit peníze

Turako bělolící

 

Jak ušetřit peníze

Bankovnictví
Byt zdarma
Letenky
Nakupování
Pojištění
Telefonování
Internet
Ubytování na cestách
Počítačové programy

 

„Příliš mnoho lidí utrácí peníze, které ještě nevydělali, za věci, které nepotřebují, aby udělali dojem na lidi, které to nezajímá.“
Willard Christopher "Will" Smith, Jr.

 

První rada zní: Neutrácejte zbytečně. Je to ten nejefektivnější způsob šetření, jaký si dokážu představit.

Ušetřit se dá mnoha způsoby a nemusí to být vždy na úkor kvality. Někdy je to naopak. A někdy zase za zdánlivou službu zdarma draze zaplatíte. Téměř veškeré uváděné možnosti mám osobně vyzkoušené a doporučuji hlavně to, co se mně osobně osvědčilo. Mohu říci, že jsem v životě už asi hodně ušetřil i za holiče a za žiletky. Nicméně, nemusíme všichni vypadat stejně, že?

 

 

Bankovnictví

Víte vůbec, že existují banky, které poskytují své základní služby zcela zdarma a bez poplatků? Samozřejmě se jedná o banky, kde je většina služeb poskytována online. Kromě zde uvedených bank nabízí služby zdarma, ale již většinou jen při splnění určitých podmínek i další banky. S jejich službami ale nemám na rozdíl od třech dále uvedených osobní zkušenosti, proto je nemohu doporučit.

Mnoho lidí kombinuje účet v mBank nebo Equa bank se svým základním účtem ve Fio bance a kombinuje tak výhody dvou nebo všech tří bank. Nemám zkušenosti s použitím kreditních karet, ale používám pouze debetní karty. Nesnáším totiž úvěry, které vám jakýkoliv nákup prodraží, ani starosti s hlídáním termínů, a tedy ani úvěry plynoucí z kreditní karty.

 

Fio banka

Nejvýznačnější na české scéně je pravděpodobně Fio banka. Kromě cestovního pojištění jsou naprosto všechny služby, které já osobně používám, zcela zdarma, a to jak pro osobní, tak podnikatelské účty. Tedy jak vedení účtu, tak tuzemské příchozí i odchozí platby, elektronické výpisy a pak také vklady a výběry na přepážkách banky a výběry v bankomatech Fio. Proto nemám důvod používat jiné banky pro nějakou další optimalizaci. I placené služby jsou většinou levnější, než u konkurenčních bank. Přidávám ještě odkaz na ceník poplatků.

Z mého pohledu má Fio banka nejsympatičtější rozhraní pro e-bankovnictví. Navíc s Fio bankou můžete také například začít snadno investovat do akcií, kde máte možnost své úspory zhodnotit lépe, než třeba na termínovaných vkladech. Má to ale samozřejmě svá úskalí především v rizikovosti investice.

Pokud častěji objednáváte zboží přes internet a platíte jej předem přes účet, pak jste si jistě už sami všimli, že účet u Fio banky používá většina e-shopů a vaše platba tak může být převedena během několika sekund. Zboží vám pak dorazí rychleji. Rozhraní pro rychlé platby do Fio má také většina u nás používaných platebních bran. Pobočky má banka v každém okresním městě.

 

mBank

mBank má také většinu služeb zcela zdarma. Přidávám odkaz na aktuální sazebník. Vyplatí se ji používat, pokud chcete vybírat peníze z jiných bankomatů kartou a současně máte na debetní kartě dostatečný obrat (nyní 1500 Kč měsíčně). Se vklady je tak trochu potíž vzhledem k méně husté síti poboček s vkladomaty.

 

Equa bank

Pokud potřebujete častěji vkládat na účet, vyplatí se mít účet v Equa bank. Peníze můžete na účet vkládat ve 3400 pobočkách České pošty. Ani u Equa bank za běžné služby neplatíte.

 

 

Byt zdarma

Platíte vysoký nájem za byt? Pokud uvažujete do budoucna, chcete mít vlastní byt a současně bydlíte ve městě, kde jsou vysoké školy, máte na své straně skvělou výhodu. Pořiďte si vícepokojový byt na hypotéku a vemte do podnájmu studenty. Příjmy z podnájmů vám zaplatí hypotéku i provozní náklady bytu. Poskytovat podnájem je legislativně mnohem jednodušší a méně nebezpečné, než byt pronajímat jako celek. Jakmile hypotéku splatíte, zbyde vám byt zdarma.

Po splacení bytu si do něj můžete buď pořídit kupu dětí nebo pokračovat v nabízení podnájmu a jít do dalšího bytu a další hypotéky.

 

 

Letenky

Pro výběr a nákup letenek vřele doporučuji portál KIWI. Veškerá komunikace je v češtině a vyhledávání letenek je jednoduše skvělé a rychlé.

Podobné služby s o něco málo horším rozhraním nabízí Google Flights a SkyScanner. Z dalších českých vyhledávačů letenek bych uvedl Pelikán a Letuška. Přestože mně osobně nejvíce vyhovuje Kiwi, můžete vy najít zalíbení v jiném vyhledávači.

Nějakou stovku můžete občas ušetřit nákupem letenky přímo u leteckých společností. Většinou ale za cenu horšího komfortu vyhledávání a veškeré komunikace v jiném jazyce. Nízkonákladové společnosti jsou např. WizzAir, EasyJet, SkyEurope, SmartWings, Jet2 nebo RyanAir.

Je často také rozhodující, odkud letíte a jak se tam dopravíte. Na letišti v Katovicích mohou např. Češi a Slováci parkovat za nehorázně levné ceny. Stačí mít správnou SPZ.

 

 

Nakupování

Nenakupujte zbytečně. Pokud budete pro nakupování využívat především internetové obchody, ušetříte postupně celkem značné prostředky. Při výběru dodavatele, pokud se jedná o zboží dodávané různými dodavateli, můžete využít srovnávače cen. Osobně používám nejraději Heuréku, protože u mnou vybíraného zboží má povětšinou lepší filtry parametrů. Dobrou volbou je na českém trhu samozřejmě také Zboží. Pokud máte vybrán konkrétní produkt, pak lepší ceny než u jiných prodejců podpořené dobrým hodnocením jiných zákazníků vám snadno vyberou dodavatele.

Přesto ne všechny dodavatele ve srovnávačích najdete a nemusí tam být ani ten nejlevnější nebo nejlepší. Proto pokud jde již o podstatně dražší zboží, zadejte si jeho název (nejlépe do úvozovek) také do vyhledávače. Takto jsem pořídil za 7 tisíc korun elektrocentrálu, která byla u desítek prodejců ve srovnávači za cenu přibližně 12 tisíc korun.

Internetové obchody, které dodávají zboží unikátní nebo zakázkově vyráběné se na srovnávače cen nehrnou, protože každý proklik do obchodu je placený. Pokud se vám něco neodolatelně líbí nebo po tom neskutečně toužíte a máte na výběr mezi internetem a prodejnou, většinou bude internet levnější.

Navíc je internet mnohem pohodlnější a je na něm největší výběr. Osobně na internetových e-shopech nakupuji kromě jídla, obuvi, části oděvů a některých specialit téměř vše. Za stejné peníze si při nákupu přes internet můžete dovolit většinou zboží vyšší kategorie.

Pokud netrváte na tom, že zboží musí být nové, podívejte se na aukční portál Aukro nebo nějaký internetový bazar. Nic jiného vám nezbude, pokud již zboží není nikde k sehnání, třeba v případě knih. Většinou knihy vláčím po všech cestách necestách a nákupem na Aukru šetřím až polovinu jejich ceny.

 

 

Pojištění

Zde doporučuji jednoznačně začít tím, že si najdete na internetu frázi „porovnání pojištění“ nebo „srovnání pojištění“. Možná budete překvapeni, kolik peněz můžete díky tomu ušetřit na kterémkoliv druhu pojištění. Nemá smysl vypisovat tady pořadí pojišťoven, protože své nabídky často přizpůsobují své konkurenci. Často je pak mnohem výhodnější uzavřít pojištění přímo přes srovnávač než sami přes pojišťovnu. To je ale opět individuální.

Pro časté cestování a cestovní pojištění používám pojištění nabízené Fio bankou k platební kartě. Cena je zde podle výše plnění od 25 do 75 Kč měsíčně.

 

 

Telefonování

Pokud chcete získat co nejlevnější tarify na volání nebo data v mobilu, použijte v internetovém vyhledávači frázi „tarify mobilů porovnání“. To nejlepší mívají srovnávače schováno jako neveřejnou nabídku. Občas se vyplatí operátora změnit nebo alespoň chtít naoko změnit. Najednou pro vás váš stávající operátor objeví výhodnější podmínky, než jste dosud měli.

V zahraničí je většinou výhodnější používat místní SIM kartu ať už pro volání nebo data. Karty bývají k dostání skoro v každém trochu větším marketu.

Za telefonování můžete velmi výrazně ušetřit, pokud máte levné nebo neomezené připojení k internetu a nepotřebujete volat z mobilu.

 

Skype

Se Skype na Skype voláte po celém světě zdarma přes hlasový hovor nebo videohovor. Můžete volat jak jednotlivému uživateli služby Skype, tak také můžete pořádat konferenční hovory. Skype je využitelný rovněž pro volání na telefonní čísla, ale více pro tuto eventualitu doporučuji následující volbu, tedy Odorik.

Rozhraní je v češtině. Při pomalejším internetovém připojení funguje o něco srozumitelněji bez použití přenosu obrazu. U podstatně slabších počítačů vám téměř neumožní dělat na PC při hovoru nic jiného, proto je lépe v takovém případě po skončení hovoru program ukončit.

Využít lze kromě Skype např. i služby, které nabízí WhatsApp, Viber, ICQ nebo NetMeeting.

 

Odorik

Pro volání na telefonní čísla je Odorik pro VoIP telefonování jeden z nejlepších. Přes internet můžete volat již za 0,25 Kč za minutu na pevné linky mimo špičku a za 0,49 Kč za minutu ve špičce. Na mobily je volání v rámci ČR za 0,59 Kč za minutu. Ceny jsou už včetně DPH. Mezi uživateli Odoriku je pak volání zcela zdarma. Odorik nabízí i levné volání z mobilu.

Podobné jen o málo dražší služby nabízí Fayn a SoftPhone.

 

 

Internet

Vaší skvělou výhodou, co se týče úspory za připojení k internetu, může být pokrytí vašeho bytu nějakou veřejnou sítí. Takové štěstí má však málokdo. Levněji, než velcí poskytovatelé většinou pevné připojení k internetu poskytnou menší místní firmy. A kvalita je mnohdy i lepší než u velkých a dražších poskytovatelů.

Ale co s mobilním internetem? I tady jsou řešením menší poskytovatelé, kteří využívají stávajících sítí ostatních mobilních operátorů. Doporučit mohu například firmu Durnet.

 

 

Ubytování na cestách

Pod širákem a pod stanem

Jednoznačně nejlevnější ubytování je pod širákem. Takto můžete začít cestovat třeba hned, pěšky a bez peněz. Potřebujete pouze spacák, který na léto nemusí být vůbec drahý a dlouhý igelitový rukáv, do kterého se nasoukáte v případě deště, jinak jej rozprostřete pod sebe. Vhodná je i karimatka, protože od země je i v létě zima. Pak už jen chybí baťůžek, do kterého svoji noční výbavu sbalíte. Ve svém mládí jsem takto strávil nejednu krásnou a romantickou noc pod hvězdami.

Pokud jste na tom už finančně lépe, pořiďte si v první řadě lepší karimatku. Namísto té úplně nejlevnější doporučuji alespoň karimatku z materiálu EVA. Lépe izoluje od země a měkčeji se na ní vyspíte. Za pár stovek investice rozhodně stojí. Pokud jste na tom ještě lépe, nejlepší volba pro pěší trampování je Therm-A-Rest NeoAir XLite. Jedná se o velmi skladnou nafukovací karimatku, která je výjimečně lehká a pohodlná. Jen ji nesmíte nafouknout příliš fest, pak je tvrdá a není tak pohodlná.

Igelitový rukáv můžete časem vyměnit za bivakovací pytel nebo stan. Pro jednotlivce do suššího prostředí doporučuji spíše bivakovací pytel, pro dvojice nebo v době dešťů je lepší stan. Obrovská nabídka všeho je k porovnání ve výše uvedených srovnávačích zboží. Ze stanů pro dva doporučuji poměrně lehké a ještě relativně levné stany Hannah Falcon, které mám vyzkoušené i ve velmi deštivých podmínkách. Pro cestu do kamenitých hor doporučuji přibalit asi 0,7 m dlouhé silonové provázky se smyčkami uvázanými na koncích, kterými nahradíte kolíky tak, že do nich upevníte větší kameny.

Jakmile vyrazíte do jarních, podzimních nebo zimních podmínek, budete muset upgradovat také spacák. Nabídka je obrovská, máte z čeho vybírat. V zimě používám naducaný spacák plněný husím peřím, který jsem si před mnoha lety sám ušil.

 

Spaní v autě

Přespávat v autě je o něco luxusnější než ve stanu, jen už ztrácíte kus romantiky. Především je v autě v noci větší klid, ale také větší bezpečí. Za bouřky jste chráněni před účinky blesků, protože auto působí jako Faradayova klec a v autě se můžete zamknout a jste tak bezpečnější před zvířecími a především před lidskými lumpy.

Auto doporučuji doplnit o nafukovací postel, kterou můžete pořád vozit s sebou a poskytuje neporovnatelný luxus spaní oproti spaní pouze na podlaze auta, ale i oproti spaní ve stanu. Osobně nafukovací postel přes den využívám v pouze lehce nafouknutém stavu jako tepelnou izolaci zásob potravin. Současně chrání obsah zavazadlového prostoru auta proti zvědavým pohledům zvenčí. Taková postel pro jednoho vyjde na pouhých 250 Kč.

Pokud si teprve pořizujete auto a máte v úmyslu ho použít také pro občasné přespání, pak se předem podívejte, zda v něm lze vytvořit sklopením nebo vyjmutím zadních sedadel jakž takž rovnou plochu. Změřte si také délku za předními sedadly, zda se vejdete. Pokud plánujete v autě přespávat častěji, než je obvyklé, pak se vyplatí vyrobit si do auta vyndávací rám, který vám zajistí jednak naprosto rovnou plochu pro spaní a současně vytvoří spoustu úložného prostoru pod ním. Na rám můžete umístit klasickou pohodlnou postelovou matraci a zajistit si tak stejně luxusní spaní jako doma. V tom případě můžete mít i kratší auto, pokud sklopené přední sedadlo využijete jako část ložní plochy.

Před koupi auta vás upozorním na ještě jednu zdánlivou maličkost, a to provedení stropu vozu. Pokud si pořídíte užitkové vozidlo bez polstrování stropu, bude se na stropě v noci srážet vlhkost a kapat na vás voda. Taková jedna velká kapka mezi oči uprostřed krásného snu vás může vyděsit k smrti.

 

Airbnb

Můžete si najít ubytování přes platformu Airbnb. Oproti hotelu bude rozhodně levnější. Airbnb je webová služba zprostředkující pronájem ubytování a najdete na ní také hodnocení zaregistrovaných objektů.

 

 

Počítačové programy

Používáte placený Excel? Proč? Vyzkoušeli jste už OpenOffice, který je zcela zdarma?
A co grafické programy? Gimp by mohl leckomu stačit a je zdarma.

Jistě najdete programy zdarma i pro další účely použití.

 

 

Dokážete být vděční?

Stránku mám v úmyslu postupně doplňovat o další informace a také o aktualizace, pokud uvidím, že je o ni zájem. Budu rád, když mi pošlete své podněty, nápady a zkušenosti, případně žádosti, co byste na stránku chtěli doplnit. Pokud jsem vám už teď pomohl v něčem ušetřit, jsem moc rád, že stránka splnila svůj účel.

Dokážete být vděční i za málo? Pak doporučte a sdílejte tuto stránku na vaší sociální síti nebo vytvořte odkaz na tuto stránku na vašem oblíbeném fóru, blogu nebo webu. Budu vděčný já vám. Tato stránka vás na oplátku neotravuje žádnými reklamami a bezplatně vám poradí.

 

„Dej a bude ti dáno.“

 

 

Sdílejte odkaz na stránku na své sociální síti

http://www.gigerich.cz/jak-usetrit-penize.html

 

 

Pavel Gigerich © 2018       Kontakt       Doporučuji:  BirdArea.com   Svatební oznámení   Snubní prsteny       TOPlist